O filmie ... Artykuły prasowe ... Artykuły telewizyjne ... Galeria zdjęć ...
Artykuły prasowe ...

Dziennik zachodni
   

Wojtek Szymiczek najmilej z całej produkcji wspomina scenę łóżkową, bo i takie można oglądać w tym niezwykłym filmie "Rydwany węgla".
RYDUŁTOWY
Dwustu górników pracowało przez trzy miesiące na planie filmowym "Rydwanów węgla" - kompletnie amatorskiej produkcji o 200-letniej historii kopalni Rydultowy-Anna. Początkowo to miał być dziesięciominutowy doku­ment o dziejach zakładu. A wy­szedł prawie półtoragodzinny, pełnometrażowy film - przy­znaje Bogusław Porwoł, pomy­słodawca, scenarzysta i reżyser obrazu.

LICZBA AKTORÓW WYDAJE SIĘ BYĆ POWALAJĄCA, ALE WIĘKSZOŚĆ Z NICH ZAGRAŁA ROLE STATYSTÓW. Najstarszy odtwórca miał 84 lata, najmłodszy - zaledwie pięć. Ale dla każdego udział w filmie o kopalni był pierwszym występem przed kamerą. - Wszyscy jesteśmy kompletnymi amatorami. Wiele scen musieliśmy powtarzać nawet po kilkanaście razy, bo ludzie zacinali się przed kamerą, mylili tekst, albo wybuchali śmiechem. Ale się udało. W gotowym obrazie nie ma niczego, czego musielibyśmy się wstydzić - dodaje Bogusław Porwoł.

Img
(powiększ)
MIROSŁAWA KSIĄŻEK przeczytaj cały artykuł ...



Nowiny Rybnickie
   

To miał być krótki film dokumentalny o historii kopalni Rydułtowy-Anna, a powstał blisko półtoragodzinny z fabułą.
Oglądając go, trudno uwierzyć, że jest dziełem amatorów. W filmie "Rydwany węgla" zagrało ponad 200 osób, nakręcono aż 77 scen w 44 miejscach. Pierwszy klaps zapadł 12 września, w grudniu film był już gotowy. Jego twórcy przyznają, że było to nie lada wyzwanie.
Początkowo miał to być dwudziestominutowy film dokumentujący historię kopalni Rydułtowy-Anna, która w ubiegłym roku obchodziła 200-lecie - mówi, Bogusław Porwoł, reżyser i scenarzysta filmu. Jego realizacja spadła na pracowników działu bhp, gdyż mieli już doświadczenie - od 2003 roku wykonują instruktażowe filmy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ale skoro miał to być film na jubileusz kopalni, chcieliśmy, by było to coś wyjątkowego. Postanowiliśmy, by przedstawiał losy ludzi, którzy tworzyli historię tej kopalni - mówi Jan Krasiński, który zajął się opracowaniem scenariusza na podstawie monografii o KWK Rydułtowy, wydanej w 1992 roku oraz dokumentów udostępnionych przez rybnickie muzeum.
Praca trwała około dwóch miesięcy: Ostatecznie scenariusz stworzyli Bogusław Porwoł, Wojciech Szymiczek i Krzysztof Laszczyński.
- Gdybyśmy się ściśle trzymali scenariusza, wówczas byłby to tylko film dokumentujący dzieje kopalni. Podczas kręcenia zdjęć zespół wymyślał kolejne scenki, dialogi. Po prostu improwizowaliśmy - mówi Krzysztof Laszczyński.

Img
(powiększ)
BEATA KOPCZYŃSKA przeczytaj cały artykuł ...



Nowiny Wodzisławskie
   

Zapraszamy na dobry film

W pszowskim Domu Kultury odbyła się, 11 stycznia, projekcja filmu Rydwany węgla, który pod koniec zeszłego roku z okazji 200 - lecia kopalni w Rydułtowach nakręcili jej pracownicy. Dyrekcja zaprosiła także dziennikarzy naszej redakcji.

Na bezpłatną projekcję mógł przyjść każdy mieszkaniec. Rydwany węgla to fabularyzowany dokument opowiadający historię powstania i funkcjonowania najpierw kopalni Charlotte Rydułtowy, a potem Rydułtowy-Anna. Początkowo, według zamysłu poprzedniej dyrekcji, miał to być jedynie krótki film dokumentalny. Jego realizacją zajęli się pracownicy działu zarządzania bezpieczeństwem na kopalni, którzy od 2003 roku sami wykonują instruktażowe filmy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.

Img
(powiększ)
JUSTYNA PASIERB przeczytaj cały artykuł ...



Pszowik
   

Filmowcy z gruby

 W niedzielę, 11 lutego, w pszowskim MOK-u miało miejsce niezwykłe

wydarzenie kulturalne. Projekcja filmu "Rydwany węgla" przeciągnęła ponad 200 osób.

 Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby prezentowanym filmem była amerykańska pro­dukcja rodem z Hollywood. Nadzwyczajne jest to, że film został realizowany przez górników z KWK "Rydułtowy-Anna"! W zeszłym roku, przy okazji obchodów 200-lecia kopalni, w kręgu dyrekcji powstał pomysł przygotowania krótkie­go filmu dokumentującego historię zakładu. Inicjatywę podjęła grupa filmowców, którzy do tej pory realizowali na kopalni krótkie filmy instruktażowe o tematyce BHP. Początkowe zamysły zostały zmodyfikowane - powstała niespełna 1,5 godzinna produkcja, w której obok informacji dokumentalnych, opisujących historię kopalni, można znaleźć liczne scenki rodzajowe i wątki fabularne ilustrujące życie społeczności górni­czej na przestrzeni XIX i XX wieku.

Img
(powiększ)
JANUSZ SIONEK przeczytaj cały artykuł ...



Trybuna Górnicza
   

 

Img
(powiększ)
   



Znak Pokoju
   

"Rydwany Węgla"

Ostatnio obejrzałam film pt. "Rydwany Węgla" Scenarzystą i reżyserem filmu jest pan Bogusław Porwoł. Film przedstawia 200-letniąhistorię powstania i funkcjonowania kopalni: Carlotte-Rydułtowy i Rydułtowy-Anna. Bogata, a także ciekawą historię kopalni od czasów naj starszych do współczesnych, która jest ściśle powiązana z historią i rozwojem naszej miejscowości. Historię pokazaną w filmie opowiada skarbnik kopalni. Początki górnictwa na naszych ziemiach sięgają końca XVIII wieku, kiedy to w efekcie przeprowadzonych badań odkryto w 1778 roku pierwsze pokłady węgla w okolicach:Czerwionki, Niewiadomia, Czernicy i Rydułtów. Badania te przeprowadził asesor górniczy Reichhardt i przysięgły Salomon Isaac z ramienia WUG w Tarnowskich Górach ...

Img
(powiększ)
GRAŻYNA GUNIA przeczytaj cały artykuł ...
   



NASZEMIASTO
   

POKAZ FILMU "RYDWANY WĘGLA"

Kino Premierowe Rybnik ul.Saint Vallier 1 - 30 marca godz. 16:00

Film, nawiązujący swoim tytułem do głośnego filmu Hudsona "Rydwany ognia" z lat 80-tych, przedstawia historię kopalni Rydułtowy-Anna. Film realizowano od września do grudnia 2006. Reżyserem tego filmu jest Bogusław Porwoł. Na początku miał to być króciutki, dziesięciominutowy dokument, z okazji 200-lecia kopalni, jednak nieoczekiwanie wyszedł z tego 80-minutowy, fabularyzowany obraz. W "Rydwanach węgla" zagrało ponad 200 osób, przede wszystkim górnicy z tamtejszej kopalni, a więc zwyczajni amatorzy. Na potrzeby tej produkcji wykorzystano archiwalne mapy i kilkuminutowy film z 1941 roku. Aby urozmaicić obraz kopalni, wymyślono nawet legendy, np. o powstaniu czako, czyli górniczej czapki. Seans w rybnickim kinie jest premierą "Rydwanów węgla" na dużym ekranie, wcześniej mogli go zobaczyć jedynie górnicy z kopalni. W rolach głównych wystąpili: Michał Smołka, Zbigniew Szewczyk, Czesław Wojciechowski, Michał Gorzelny, Krzysztof Klimek, Andrzej Szozda.
Img
   
Stopka
Studio Filmowe "BP" Napisz do nas ...